Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rrihet barbarish nga polica serbe një familje shqiptare
English

Rrihet barbarish nga polica serbe një familje shqiptare

Medvegjë (Serbi) 20 nëntor 2011, NOA – Një familje shqiptare është bërë pre e dhunës se forcave të policisë serbe në Medvegjë. Familja e Sokol Ismajlit është sulmuar nga forcat e policisë në rrethana ende të panjohura.

Sipas të dhënave, gjatë këtij aksioni është rrahur brutalisht kryetari i familjes, Sokoli, gjendja e të cilit është mjaft e rëndë. Po ashtu preh e dhunës ka rënë dhe bashkëshortja e tij Rabisha si dhe fëmijët e tij. Dhuna ndaj gjithë familjes Ismajli është konfirmuar dhe nga kryetari i Bashkësisë Lolake të fshatit Topallë dhe nënkryetari i komunës së Medvegjës, Florim Sahiti.

Kryetari i bashkësisë lokale, Faik Hajdari informoi se dy policë kishin shkuar në shtëpinë e Sokolit dhe kishin kërkuar nga ai që të shkoj për të fikur një zjarr në fshat. Sokoli kishte refuzuar duke thënë se nuk mundet të shkoj pasi që është i sëmurë. Më pas ka ndodhur dhe rrahja.

Familjes Ismajli iu është dhënë ndihma mjekësore, ndërkaq Sokoli është dërguar për në spitalin e Lesovcit.

Ngjarjen e ka konfirmuar edhe kryetari i komunës, Sllobodan Drashkoviç, por ai nuk ka mundur të flas për detajet. Drashkoviç ka vizituar familjen e Sokolit, ndërsa ka thënë se pret nga policia që të zbardhin rastin. Nga Drejtoria Policore e Leskocit është thënë se në Medvegjë është dërguar një ekip i cili duhet ta hetoj rastin.

a.k./NOA

Në foto: Sokol Ismajli

KOMENTE