Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shkencëtarët: Toka, mes përmbytjeve dhe thatësirës
English

Shkencëtarët: Toka, mes përmbytjeve dhe thatësirës

E dielë, 20 nëntor 2011, NOA - Shkencëtarët e Kombeve të Bashkuara thanë se ngrohja globale e shkaktuar nga njeriu ka gjasa të shkaktojë një mot ekstrem në botë gjatë këtij shekulli. Në një studim të kryer nga një grup shekncëtarësh në Majami, vihet re se lidhja mes ndryshimeve klimaterike dhe rrymave oqeanike nuk është gjithmonë thelbësore për të përcaktuar ngjarjet të motit themelore dhe shpesh shkatërrimtare në mbarë botën.

Nga ana tjetwr, paneli ndërqeveritar mbi ndryshimet klimatike, theksoi se mund të pritet rritja e valëve të nxehtësisë gjatë këtij shekulli dhe gjithashtu më shumë shira, vërshime por edhe thatësira.

a.q/NOA

KOMENTE
  • valare12:27 - 21 Nëntor 2011
    Me shkaterrimin e tokes njeriu shkaterroi vetveten,pasojat jane te pa riparueshme