Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zgjedhjet në Spanjë, pritet ndryshim i pushtetit
English

Zgjedhjet në Spanjë, pritet ndryshim i pushtetit

Madrid, SPANJË, 20 nëntor 2011, NOA - Nën presionin e krizës ekonomike dhe të papunësisë së lartë në Spanjë sot zhvillohen zgjedhjet për një parlament të ri. Të gjitha sondazhet flasin për një ndryshim pushteti.

Partia popullore konservatore me kandidatin e saj në krye Mariano Rajoy mund të llogaritet me një fitore bindëse. Kryeministri socialist José Luis Rodríguez Zapatero ka hequr dorë nga kandidatura e tij për një mandat të tretë.

Spanja shënoi nivelin më të lartë të papunësisë në BE me 21,5 për qind. Përveç kësaj kriza e borxhit në vend kohët e fundit është përkeqësuar në mënyrë dramatike. NOA/DV

KOMENTE