Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjakmarrja, Sekui: Shqiptarët po dynden drejt BE-së
English

Gjakmarrja, Sekui: Shqiptarët po dynden drejt BE-së

Tiranë, 23 nëntor 2011, NOA – Bashkimi Europian i kërkon autoriteteve shqiptare të ndjekin me kujdes detyrimet e liberalizimit të vizave.

“Respektoni detyrimet që vijnë nga liberalizimi i vizave, forconi politikat frenuese”, tha ambasadori i BE-së në Tiranë Etore Sekui, gatë prezantimit të portalit të ri të BE-së për vendet e treta.

“Numri i azilkërkuesve nga rajoni në BE është rritur dukshëm, ndërkohë që po monitorohet e gjithë situata dhe shifrat do i paraqiten KE në mbledhjen e dhjetorit, e cila do të marrë një vendim përfundimtar. Kohët e fundit është rritur shumë edhe numri i azilkërkuesve shqiptarë, të cilët janë në gjakmarrje,.Ata duhe të paraqesin dokumentat që e vërtetojnë këtë fakt”, deklaroi ambasadori. Sekui nuk dha shifra të sakta të azilkërkuesve, ndërsa theksoi se në portalin e ri mund të merret çdo informacion për kohën e qëndrimit në çdo shtet të Europës.

a.q/NOA

KOMENTE