Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza në Eurozonë, KE bën gati ligjet
English

Kriza në Eurozonë, KE bën gati ligjet

Bruksel, 23 nëntor 2011, NOA - Komisioni Europian propozoi sot ligje të reja për t’u siguruar që vendet anëtare të zonës së euros të mos shkelin rregullat e Bashkimit Europian, e për pasojë të mos ketë më situata të rënda financiare. Presidenti i Komisionit Europian, gjatë një conference për shtyp, Barrozo theksoi se nën rregullat e reja komisioni do të ketë fuqi më të mëdha vëzhgimi në mënyrë që situata të ngjashme si ajo aktualja në zonën e euros të mos ketë më. Për pasojë, buxhetet kombëtare do të përgatiten nga qeveritë dhe të votohen nga parlamentet kombëtare, por Komisioni Europian do të ketë të drejtën që të publikojë një opinion dhe të kërkojë ndryshime të këtij buxheti.

a.q/NOA

KOMENTE