Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Super mikroskop për të studiuar Alzherimer
English

Super mikroskop për të studiuar Alzherimer

Itali, 23 nëntor NOA - Në institutin italian të teknologjisë në Xhenova është krijuar një super mikroskop optik për të studiuar kampione biologjike në 3D. Kjo aparaturë është realizuar nga departamenti i nano-fizikës së IIT, i cili mbështetet në “mirëkuptimin” e mekanizmave qelizore të lidhura me sëmundjen e Alzheimer dhe Parkinson, apo me sëmundje të tjera onkologjike. Super mikroskopi quhet IML-SPIM dhe lejon studimin aktiv të molekulave teke dhe proteinave në qeliza jetësore, kuptohet se çfarë ndodh në embrion apo në pjesët e sëmura. r.b/NOA

KOMENTE
  • livalu Ligor Luarasi09:19 - 23 Nëntor 2011
    KLEPTOSUPERMIKROSKOPI. Si s'kuitohet nje grup specialistesh te krijoje "supermikroskopin" qe zbulon shkendijat,iskrat, e nje korupsioni apo te nje ajduterije qe s'ben dallim ne c'parti eshte ajduti,por qe gjen fillin e ajduterise se tij dhe ky fill e con ne folene e dirigjenteve me kryedirigjentin si ajdut o kleptokrat.Nderkohe popullit te zakonte i keshillojne ose e detyrojne te jetoje me racionin minimal,aqsa semuret dhe lengon gjithe jeten duke e mbyllur ate jete shume para kohe?. Sikunder Allzhimeri ka mikroboten e tij ku fillon qe zmadhohet,edhe kleptokracia ka mikroboten e saj ku fillojne metastazat e kleptove.Ndersa tufat e dollareve apo eurove o florinjve kleptot i sistemojne sakte,qindarkat e tyre jane iskrat ku mikroskopi fillon zbulimin.