Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Marrëveshjet legalizuese të KFOR
English

Marrëveshjet legalizuese të KFOR

Nga Albin Kurti

Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, njësoj sikurse para shpalljes së pavarësisë së Kosovës, KFOR-i ka qenë gjithnjë i pranishëm në veri të Kosovës dhe ka operuar atje. Shpallja e pavarësisë së Kosovës me 17 shkurt 2008 nuk e ka ndryshuar marrëdhënien ndërmjet KFOR-it dhe strukturave ilegale të Serbisë në veri. Ata e kanë toleruar njëri-tjetrin dhe kanë pasur njëfarë marrëveshje të heshtur e të paformalizuar që të mos cenohen ndërmjet veti. Publikisht mund të jenë kundërshtuar me deklarata për medie, mirëpo në terren kjo gjë nuk ka prodhuar armiqësi.

Tolerimi i strukturave ilegale të Serbisë ka qenë tolerim i armiqësisë së tyre ndaj shqiptarëve dhe tolerim i krimeve të kryera prej tyre përgjatë 12 viteve e gjysmë që prej përfundimit të luftës. Rasti më i rëndë ishte ai i natës ndërmjet 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000 në veri të Mitrovicës kur para syve të KFOR-it u vranë 11 shqiptarë, u plagosën e lënduan dhjetëra të tjerë, kurse në ditët në vijim u dëbuan 11.364 shqiptarë prej andej. Ndërkaq, rasti më i freskët janë barrikadat dhe barrierat e shumta fizike gjithandej nëpër rrugët në veri të Kosovës që nisën pas djegies së dytë të pikave kufitare 1 dhe 31 më 26 korrik 2011.

Pas aksionit të 25 korrikut, kur u morën pikat kufitare veriore nga Policia e Kosovës, Qeveria urdhëroi sprapsjen dhe ajo u tërhoq nga veriu i Kosovës dhe nga veprimet e mëtutjeshme atje. Me 3 gusht 2011, Komandanti i atëhershëm i KFOR-it, Erhard Buhler, bëri një marrëveshje me kryenegociatorin e Serbisë, Borislav Stefanoviç dhe me të ashtuquajturin ministër të Serbisë për Kosovën, Goran Bogdanoviç, lidhur me pikat kufitare 1 e 31 si dhe për bllokimet e rrugëve atje. Pas kësaj marrëveshjeje, KFOR-i bëri një pajtueshmëri me Qeverinë e Kosovës në 10 pika. Marrëveshja e KFOR-it me përfaqësuesit e Serbisë ishte vulosje e defaktorizimit të Qeverisë së Kosovës në veri ndërsa pajtueshmëria që pasoi me KFOR-in ishte vulosje e dorëzimit të Qeverisë së Kosovës, e dorëzimit të plotë të pushtetit të saj në veri tek KFOR-i.

Tash, së fundi KFOR-i e arriti një marrëveshje të re në veri, kësaj radhe me strukturat ilegale të Serbisë atje, për ta hequr njërën prej barrierave fizike, barrikadën në Jagnjenicë në rrugën Mitrovicë – Zubin Potok. Së pari, pas defaktorizimit dhe dorëzimit të Qeverisë së Kosovës, marrëveshjet e KFOR-it në veri nuk bëhen më as me përfaqësuesit e Serbisë nga Beogradi por me kryetarët e komunave paralele në veri. Ata që ndodhen në atë territor po merren vesh për çështjet e atij territori. Së dyti, heqja e një barrikade në veri është bërë për hir të qarkullimit të lirshëm të KFOR-it dhe s’i dedikohet shqiptarëve apo institucioneve të Kosovës. KFOR-i po merret vesh me strukturat ilegale të Serbisë për veten e tij dhe jo për Kosovën e qytetarët e saj. Dhe, së treti, sërish u dëshmua që nuk bëhet fjalë, thjesht, vetëm për disa banda kriminale serbësh të çakorduara por për struktura të organizuara e të dirigjuara armiqësore. Bandat kriminale nuk merren vesh dhe s’kanë qëllime e plane politike për dallim prej këtyre kryetarëve të komunave paralele të Serbisë në veri që paguhen e dirigjohen prej Beogradit.

Sipas të njëjtës mënyrë, pra përmes marrëveshjeve të strukturave të Serbisë në veri me KFOR-in, janë paralajmëruar heqje edhe të barrikadave të tjera që e kanë bllokuar lëvizjen e lirë në veri të lumit Ibër për më shumë se katër muaj. Kësisoj, strukturat e Serbisë në veri po legalizohen nga KFOR-i si instanca politike dhe institucionale, kurse, në anën tjetër, Beogradi po i eliminon disa nga vështirësitë e fitimit të statusit të vendit kandidat për BE. Me marrëveshje, sovraniteti në veri po ndahet midis KFOR-it dhe strukturave të Serbisë, ndërkohë që po lehtësohet ca edhe rrugëtimi i Serbisë në integrimet evropiane. Barrikadat që më herët i ndanin fizikisht KFOR-in dhe serbët e instaluar prej strukturave të kontrolluara nga Beogradi, po zëvendësohen me post blloqe të përbashkëta të këtyre në po ato rrugë.

Çfarë po bën Qeveria e Kosovës në krejt këtë situatë? Cilat janë qëndrimet e veprimet e saj? Përveçse vëzhgon nga Prishtina, Qeveria e Kosovës është aktive vetëm në Bruksel ku bisedon me Serbinë për çështje të brendshme të Kosovës. Duke ditur që ne s’fitojmë gjë nga këto bisedime, duke ditur që qytetarët e Kosovës po ashtu e dinë këtë gjë, ajo premton udhërrëfyes për liberalizimin e vizave. Pra, përderisa kjo Qeveri merret vesh për kufijtë e Kosovës me Serbinë deri në mosnjohje të tyre, popullit të Kosovës i premton liberalizim të vizave gjë që, në rastin më të mirë, mund të ndodh pas dy viteve.

Serbia po shkon si shtet drejt BE-së, ndërkaq Qeveria e Kosovës po premton se ne do të mund të shkojmë si individë.

KOMENTE