Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Maqedoni, ankesa në rritje për diskriminim
English

Maqedoni, ankesa në rritje për diskriminim

Shkup, 11 dhjetor 2011, NOA- Ankesa në rritje ndaj diskriminimit janë shënuar në Maqedoni, ku brenda një periudhe të shkurtër është rritur disa herë numri i ankesave të qytetarëve kundër rasteve të diskriminimit.

Vetëm gjatë 11 muajve të kaluar pranë Komisionit për mbrojtje nga diskriminimi kanë mbërritur 57 ankesa nga ana e qytetarëve.

Komisioni theksoi se ankesat dëshmojnë vetëdijen e qytetarëve për të drejtat e tyre. Komisioni ka publikuar këto të dhëna me rastin e 10 dhjetorit- Ditës për të drejtat e njeriut, bën të ditur INA.

Avokati i Popullit me rastin e kësaj dite tërhoqi vëmendjen për respektimin e të drejtave të njeriut. Avokati i Popullit, Ixhet Mehmeti theksoi se ky përvjetor i kushtohet mbrojtësve të të drejtave të njeriut dhe mediave, të cilët kanë rëndësinë e tyre themelore për promovimin e të drejtave të njeriut.

a.y/NOA

KOMENTE