Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Papa: Është Krishtlindje e vështirë, por Gëzuar
English

Papa: Është Krishtlindje e vështirë, por Gëzuar

Romë, 11 dhjetor 2011, NOA- “E di që është Krishtlindje e vështirë, por ju uroj të gjithëve, Gëzuar”. Me këto fjalë iu drejtua Papa Ratzinger besimtarëve në kishën e shenjtores Mari, në periferi të Romës, ku celebroi meshën e të dielës, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

“Mos mendoni vetëm për gjërat që do të blini për netët festive”, u bëri thirrje besimtarëve Papa, “por shkoni të takoni edhe Zotin”, vijoi ai.

Ati i Shenjtë nënvizoi gjatë meshës së janë të shumtë njerëzit që gjenden në vështirësi në këto kohë, dhe që kanë nevojë për ndihmë.

Në këtë suazë ai i bëri thirrje besimtarëve që të japin ndihmesën e tyre ndaj të vobektëve duke përjetësuar në imazhin e tyre dashurinë e pamatë të Zotit ndaj të varfërve.

Papa lëshoi edhe një apel për të rinjtë duke u thënë se e sotmja, e nesërmja dhe e ardhmja e historisë së besimit i është besuar rinisë dhe gjeneratave të reja.

mit/NOA

KOMENTE