Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shqiptari me gruan nga Ekuadori mban si skllave 12-vjeçaren
English

Shqiptari me gruan nga Ekuadori mban si skllave 12-vjeçaren

Rapallo, Itali, 11 Dhjetor 2011 NOA/ Rid Bulku – Për muaj të tërë një vajzë e vogël ka përjetuar periudhën ndoshta më të frikshme të jetës së saj duke u detyruar të bëjë skllaven për të atin e saj shqiptar dhe të ëmën, një ekuadoriane.

Ngjarja i ka fillesat në qytetin Rapallo – provincë e Xhenova në Itali ku një 37 vjeçar shqiptar dhe bashkëshortja e tij 33 vjeçare nga Ekuadori janë arrestuar nën akuzën e keqtrajtimit të fëmijës, sekuestrim personi dhe heqje e paligjshme e lirisë, si dhe mbajtje njeriu nën skllavëri, raporton korrespondentja e agjencisë së lajmeve NOA.al.

Policia lokale tha se shqiptari dhe ekuadoriania mbanin vajzën e tyre 12 vjeçare të izoluar në kushtet e skllavërisë. Shefi i komisariatit të Rapallo, Carlo Di Sarro duke fokur zyrtarisht mbi ecurinë e hetimeve, zbardhi se vajza e vogël ishte e detyruar të kujdesej për vëllezërit më të vegjël, ajo i shërbente rregullisht dy prindërve të saj, u gatuante, u shtronte vaktet e ngrënies atyre dhe bënte të gjitha punët e shtëpisë.

Për më tepër ushqehej me gjërat që mbeteshin nga ushqimi që hanin prindërit e saj.

Herë pas here kur prindërit nuk ishin të kënaqur sa duhet nga puna e saj, e ndëshkonin duke e lënë për orë të tëra në tarracë, gjysmë e zhveshur ose thuajse lakuriq në të ftohtin e natës.

Zbulimi i historisë së dhimbshme erdhi pas një telefonate anonime në Telefono Azzurro (Telefoni i gjelbër) dhe çoi në operacionin policor tek banesa e emigrantit shqiptar, banesë që e shihni në këtë foto.

Vajza kur u mor në banesë nga shërbimet sociale dhe policia, u konstatua se kishte shenja dhune fizike në trup. Ndërkohë ajo nuk arrin të flasë pasi është memece.

Nga ana tjetër, është gjykata e Chiavari ajo që pritet të vendosë për masën e mëtejshme të sigurisë për prindërit skllavopronarë. Kurse dy vëllezërit më të vegjël të 12 vjeçares, po ashtu janë marrë nën mbrojtje nga autoritetet lokale.

r.be.t/NOA

KOMENTE
  • rikuTafa08:05 - 11 Dhjetor 2011
    po nga c vend i shqiperis paska qen ky debil more ,paska akoma te prapambetur ,ne kte koh ,,moter q,,,,ri