Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tahiri: Serbia të pranojë realitetin
English

Tahiri: Serbia të pranojë realitetin

Prishtinë, 13 dhjetor 2011, NOA - Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se bisedimet teknike në Bruksel do të vazhdojnë atëherë kur “Serbia t’i zbatojë të gjitha marrëveshjet e arritura, përfshirë lirinë e tregtisë dhe heqjen e barrikadave”.

Sipas saj, vendimin për raundin e ri të dialogut Prishtinë-Beograd do ta sjellë ndërmjetësi i Bashkimit Evropian në bisedime, Robert Kuper, i cili, siç ka thënë Tahiri, duhet të ndikojë te pala serbe për të nisur implementimin e marrëveshjeve të arritura, të cilat “Prishtina i zbaton plotësisht”.

Në intervistën dhënë gazetës beogradase “Danas”, Tahiri ka thënë se, gjatë negociatave për bashkëpunimin rajonal, javën e kaluar, ka qenë në video-lidhje të vazhdueshme me zotin Kuper.

“Ndonëse Beogradi ka pranuar se Prishtina ka të drejtën e votës, vendimit dhe nënshkrimit në forumet rajonale, nuk ka marrëveshje sepse Serbia kërkon që Kosova të përfaqësohet në përputhje me Rezolutën 1244 të OKB-së”, ka theksuar Tahiri.

NOA/RFE

KOMENTE