Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vdiq aktori bullgar Vellko Kënev
English

Vdiq aktori bullgar Vellko Kënev

Sofie, 14 Dhjetor 2011, NOA/ Rid Bulku – Në moshën 63 vjeç, pas një lëngimi të rëndë vdiq aktori i njohur bullgar Vellko Kënev. Ai ka mbaruar Akademinë e arteve teatrale “Krëstjo Sarafov”.

Nga viti 1976 deri në vitin 1979 ka punuar në Teatrin satirik në Sofje, kurse nga viti 1979 punon në grupin teatral të Teatrit Popullor “Ivan Vazov”.

Përveç në teatër Vellko Kënev ka luajtur role të paharrueshme dhe në kinemanë bullgare. Ai është i njohur gjithashtu si regjisor teatral. Është mbajtës i shumë çmimeve prestigjioze, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

r.b/NOA

KOMENTE