English

Net magjike, yjet do të bien në prag Krishtlindjesh

Tiranë, 15 Dhjetor 2011, NOA/ Rid Bulku - Në pritje të flokëve të parë të dëborës, gjatë këtyre netëve, qielli do të jetë i mbushur plot me yje të cilat do të bien, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Kulmi i këtij shiu të madh meteorësh do të jetë pikërisht gjatë këtyre netëve të prag Krishtlindjeve, ku dhe krahas prezencës së Hënës, në sajë të ndriçimit të tyre tepër të fortë do të jetë i mundur vazhdimi në një shpejtësi prej 40 kilometrash në orë.

Në ndryshim nga “shiu i yjeve” të muajit gusht, të cilat e kishin origjinën nga ‘mbeturinat’ e lëna nga kalimi i një komete, këtë herë “yjet e prag Krishtlindjeve” do të prodhohen nga fragmente asteroidi.

r.b/NOA

KOMENTE