Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
AK: Greqia, ndërhyrje brutale në punët e Shqipërisë
English

AK: Greqia, ndërhyrje brutale në punët e Shqipërisë

Tiranë, 21 dhjetor 2011, NOA- Aleanca Kuq e Zi ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Jashtëm të Greqise Stavros Dhimas i cili kritikoi dhe shprehu dyshime për procesin e regjistrimit të popullsisë që u zhvillua gjatë muajit tetor në Shqipëri.

Siç informon agjencia e lajmeve NOA.al, Aleanca Kuq e Zi e konsideron deklaratën e ministrit si ndërhyrje brutale të qeverise helene në punët e brendshme të Shqipërisë, e cila për të disatën herë vertetoi se ka kapur shtetin shqiptar nga të gjitha anët e tij.

Në qëndrimin e AK thuhet se, “Aleanca Kuq e Zi deklaron dhe kundërshton fjalët e Minstrit Grek të Punëve të Jashtme për vetë faktin sepse ai nuk mund të kritikojë një proces të cilin e ka hartuar në bashkëpunim me qeverinë shqiptare, për të cilin i vuri kushte të forta ekzekutivit shqiptar duke e shfokusuar nga 12 rekomandimet e Bashkimit Europian dhe spostuar gjithë energjitë tek rekomandimi i 13 i Athinës. Aleanca Kuq e Zi i kërkon Minitrit të Jashtëm të Greqise Stavros Dhimas që të dalë në deklaratë dhe të japë shpjegime për vrasjet makabre që i janë bërë shtetasve shqiptar në tokën greke përpara se të kërkoj të drejtat e minoriteteve greke në Shqipëri”.

a.y/NOA

KOMENTE
  • Erjon Shena22:25 - 20 Dhjetor 2011
    une thjesht shpreh pelqimin tim ndaj AK qe na ve ne dukje pabesite qe i ndodhin ketij kombi