Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lunaçek apel 5 vendeve të BE: Njihni Kosovën
English

Lunaçek apel 5 vendeve të BE: Njihni Kosovën

Bruksel, 20 dhjetor 2011, NOA- Ulrike Lunaçek, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian i kërkoi Spanjës, Greqisë, Rumanisë, Qipros dhe Sllovakisë që të njohin pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë për “Euroaktiv”, Lunaçek u kërkon pesë vendeve të cilat ende nuk e kanë njohur Kosovën si shtet që tu bashkohen 22 vendeve të tjera të Bashkimit Europian dhe të pranojnë shtetin e Kosovës si të pavarur, pasi tashmë ai është fakt.

Siç raporton agjencia e lajmeve NOA.al, lidhur me këtë çështje Lunaçek theksoi se, “Ndonëse mungoi konsensusi i gjerë për shpalljen e Pavarësisë në KS, shpallja e saj në vitin 2008 ishte e pashmangshme dhe këto vende nuk kanë arsye për të mos e njohur Kosovën si shtet”.

a.y/NOA

KOMENTE