Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parashikimi i motit për 21 dhjetor 2011
English

Parashikimi i motit për 21 dhjetor 2011

Tiranë, 20 dhjetor 2011, NOA- Sipas MeteoAlb, masat ajrore të lagështa dhe të ftohta që vijnë nga veriu i kontinentit do të vendosen në territorin shqiptar. Për pasojë pjesa më e madhe e vendit do të dominohet nga vranësira dhe reshje shiu e dëborë por më të dendura do të jenë në jug dhe juglindje të territorit.

Pjesa e dytë e ditës do të sjellë serish fuqizim të vranësirave në jug dhe juglindje duke bërë që në këto zona të ketë reshje shiu e dëborë, më problematike nga reshjet e dëborës situata paraqitet në juglindje ndërsa pjesa tjetër e vendit do të jetë me shira, vranësira dhe reshje të dobëta shiu e dëbore. Edhe gjatë natës situata do të vijojë e njëjtë në zonat malore me vranësira dhe reshje dëbore por kthjellime do të ketë në veri dhe qendër të vendit.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat e mëngjesit, zonat më të ftohta do të jenë në juglindje të vendit. Era do të fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 44 km/h nga drejtimi jugor dhe juglindor ndërsa dallgëzimi do të jetë 2 ballë. Në mbrëmje dhe gjatë natës dallgëzimi në Jon do të arrijë edhe 4 ballë.

Europa

Europa Veriperëndimore, Verilindore dhe ajo Qendrore do të mbeten me kushte të paqëndrueshme atmosferike. Në këto rajone do të dominojnë vranësirat, reshjet e shiut dhe të dëborës konkretisht vendet Nordike, Rusia, Gjermania dhe Polonia do të kenë dëborë të pakët. Ndërsa më të rrezikuara nga reshjet e shiut do të jenë Ishujt Britanik dhe Franca pasi do të bien në formë rrebeshi të shoqëruar me stuhi të forta ere. Moti i paqëndrueshëm do të vijojë në një pjesë të Rajonit të Mesdheut dhe në Europën Juglindore pasi vranësira dhe reshjet e shiut do të jenë prezente gjatë kësaj dite. Zona e Alpeve do të mbetet me dëborë të dendur. Ndërsa në pjesën tjetër të kontinentit Europian do të dominojë mot i kthjellt.

Ngjarje ekstreme në Europë:

- Vendet Nordike do të mbeten me reshje shiu dhe dëborë të dendur

- Ishujt Britanike do të kenë shira të dendur dhe stuhi të forta ere

- Greqia dhe Turqia do të rrezikohen për shira të konsiderueshëm

a.y/NOA

KOMENTE