Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parlamenti çek nderon Havelin me seancë speciale
English

Parlamenti çek nderon Havelin me seancë speciale

Pragë, 20 dhjetor 2011, NOA Parlamenti çek pritet të mbajë sot një seancë speciale, për t’i kushtuar homazhe ish-presidentit, Vaslav Havel.

Dramaturgu, disidenti dhe presidenti i i dikurshëm i Çekisë ndërroi jetë të dielën, në moshën 74 vjeçare.

Laureati i çmimit Nobel për Paqe dhe heroi i Revolucionit të Kadifenjtë, që i dha shtetit pavarësinë në vitin 1989, kishte shërbyer si president nga viti 1989 deri më 2003.

Mijëra çekë kanë ndezur qirinj dhe kanë bërë homazhe pranë arkivolit të Havelit në Pragë.

Ceremonia mortore e presidentit të ndjerë do të mbahet të premten, përderisa qeveria çeke ka shpallur ditë zie periudhën kohore nga e mërkura e deri të premten.

NOA/RFE

KOMENTE