Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tension në Irak, kërkohet arrestimi i ish-presidentit
English

Tension në Irak, kërkohet arrestimi i ish-presidentit

Irak, 20 dhjetor 2011, NOA - Qeveria e udhëhequr nga sekti shiite në Irak ka lëshuar një urdhër arresti për nënpresidentin e sektit sunni, Tariq al-Hashemi, një lëvizje kjo që shihet si provë e shtimit të krizës politike pas tërheqjes së ushtrisë amerikane nga ai vend.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendëshme irakiane tha se zoti Hashemi akuzohet për terrorizëm. Akuzat janë bazuar në ato që u përshkruan si dëshmi nga tre prej rojeve të tij të cilët thanë se kishin vënë bomba që kishin si objektiv zyrtarë të qeverisë dhe sigurisë.

Një ndihmës i zëvendës presidentit i hodhi poshtë akuzat për terrorizëm por pranoi se tre individët punojnë për zotin Hashemi i cili ndodhet për vizitë pune në rajonin e Kurdistanit verior të Irakut.

NOA/VOA

KOMENTE