Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Malarie, zhvillohet vaksina “universale”
English

Malarie, zhvillohet vaksina “universale”

Nju Jork, 22 Dhjetor 2011, NOA - E ideuar në Universitetin e Oxford, një super-vaksinë anti-malarie tepër e fuqishme dhe efikase kundër të gjithë “të këqijave” të malaries.

Vaksina është në gjendje të stimulojë një reaksion imunitar “universal” kundër sëmundjes në çdo lloj faze të ciklit infektiv të saj.

I testuar me sukses tek lepujt, në një kërkim të publikuar në revistën Nature Communications, vaksina lind nga zbulimi i një molekule universale e pazëvendësueshme kundrejt parazitëve për të infektuar njeriun.

r.b/NOA

KOMENTE