Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Galaktika më antike ka lindur pak pas Big Bang
English

Galaktika më antike ka lindur pak pas Big Bang

Londër, 24 Dhjetor 2011, NOA – Është galaktika e ‘agimit’ e kohërave shumë të hershme ajo që është zbuluar nga teleskopët hapësinor të NASA, Spitzer dhe Hubble.

Ka lindur rreth 750 milionë vite pas shpërthimit të Big Bang, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Megjithatë ajo është ndër galaktikat më antike të zbuluar deri në ditët e stome, është shumë e shndritshme dhe tepër aktive, duke parë që prodhon më shumë se 100 yje në vit.

Galaktika, e quajtur GN-108036, prodhon yje në një ritëm të jashtëzakonshëm, madje deri në atë pikë saqë vë në krizë modelet aktualë.

r.b/NOA

KOMENTE