English

Shpërthimet në kishat e Nigerisë, Vatikani: Urrejtje e verbër

Abuja, 25 dhjetor 2011, NOA- Atentatet në kishat e Nigerisë, pikërisht në ditën e Krishtlindjeve, janë cilësuar si manifestimi i mizorisë dhe urrejtjes së verbër, që nuk ka asnjë respekt për jetën njerëzore.

Këtë deklaratë e lëshoi zëdhënësi i Vatikanit, at Federico Lombardi.

Krahas atentatit të parë në mes të meshës ku ngelën të vrarë 20 vetë, një tjetër bombë shpërtheu në qytetin e Gadakës ku u godit gjithashtu një kishë.

Nga shpërthimi i dytë siç raporton agjencia e lajmeve NOA.al kanë humbur jetën rreth 15 vetë të cilët ishin mbledhur në një meshë për të kremtuar Krishtlindjen.

a.y/NOA

KOMENTE