Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OKB nënshkruan marrëveshje me Irakun
English

OKB nënshkruan marrëveshje me Irakun

Nju Jork, 26 dhjetor, 2011, NOA -Kombet e Bashkuara kanë nënshkruar një marrëveshje me qeverinë irakiane për të lëvizur një grup të azilëve iranianë të cilët kanë jetuar për vite në një kamp në verilindje të Irakut.

një deklaratë të dielën vonë, Misioni për Ndihmë i Kombeve të Bashkuara në Irak, tha se marrëveshja përcakton një proces në të cilin banorët do të shkojë në një vend të përkohshëm.

Është thënë se nga ky vend i përkohshëm, agjencia e OKB-së për refugjatë do të merret me të kthyerit për të përcaktuar statusin e tyre të refugjatëve, me qëllim të rivendosjes së tyre jashtë Irakut.

Deklarata e përshkroi marrëveshjen si diçka që kërkonte “një zgjidhje humanitare dhe paqësore të situatës" dhe tha se qeveria e Irakut është e angazhuar për të ofruar "mirëqenien dhe sigurinë e banorëve" në lokacionin e ri të përkohshëm.

Kampi, i quajtur Camp Ashraf, ka qenë një shtëpi për rreth 3400 iranianë të cilët janë kundër regjimit iranian.

NOA/RFE

KOMENTE