Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fondacioni “Fëmijët shqiptarë” dhurata në qendrën e shëndetit mendor
English

Fondacioni “Fëmijët shqiptarë” dhurata në qendrën e shëndetit mendor

Tiranë, 30 dhjetor 2011, NOA- Fondacioni “Fëmijët shqiptarë” ndau dhurata në qendrën komunitare të shëndetit mendor pranë QSUT.

Siç informon agjencia e lajmeve NOA.al, në këtë qendër të tipit “shtëpi të mbështetura” trajtohen dhe marrin shërbime aktualisht 9 pacientë meshkuj të cilët më parë kanë qenë kontigjent i të sëmurëve të Repartit të Kronikëve të Shërbimit të Psikiatrisë pranë QSUT “Nënë Tereza”.

Ne emër të zonjës Liri Berisha dokotoreshë Anila Godo e cila ka dhënë një kontribut te vyer në funksionimin e kësaj qendre dhe doktoreshë Eleni Nastatsi dhuruan për këta pacientë pako me veshmabathje në përputhje me nevojat e tyre si dhe një karrocë invalidësh për njërin prej tyre te përgatitura nga Fondacioni.

Qendra është ndërtuar nga Komuniteti i Sant’Edigios dhe aktualisht menaxhohet dhe financohet nga ky komunitet.

Kjo qendër po bën të mundur për herë të parë në Shqipëri deinstitucionalizimin e të sëmurëve kronikë mendor nga spitali psikiatrik drejt shtëpisë komunitare me qëllim mbylljen përfundimtare të repartit ku ata ishin hospitalzuar. Kjo shtëpi, ashtu si edhe qendrat e tjera komunitare të shëndetit mendor, ofron shërbime rehabilituese edukuese dhe kuruese. Pacientët e strehuar këtu kanë humbur aftësitë për shërbime elementares si larja,veshja rregullimi i krevatit, kuzhina etj.

a.y/NOA

KOMENTE