English

Vitin e ardhshëm, SHBA-të duan bisedime me talibanët

Afganistan, 30 dhjetor 2011, NOA - Zyrtarë afganë dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës thonë se administrata e presidentit Obama shpreson që të ri vendosë ritmin këtë pranverë, në bisedimet me kryengritësit talibanë.

Zyrtarët i kanë thënë agjencisë së lajmeve AP se bisedimet dhe iniciativat e tilla me talibanët janë në pritje, për shkak të kundërshtimeve nga presidentin afgan, Hamid Karzai.

Një zyrtar amerikan thotë se një prej qëllimeve të ri përtrirjes së bisedimeve është identifikimi i zonave të armëpushimit, që do të mund të përdoreshin si një hap para drejt një marrëveshjeje të plotë të paqes.

NOA/RFE

KOMENTE