English

Ekspertët bien dakord. Kjo është dieta më efektive në botë

Për shumicën e amerikanëve dhe shumë të tjerëve nëpër botë, të angazhuar në harxhimin e mijra dollarëve për Vitin e Ri, US News & World Report kanë renditur dietat më të mira për vitin 2012 të klasifikuara në disa grupe me ndihmën e 22 ekspertëve që merren me mënyrën e të ushqyerit.
Një ndër to dieta me emrin DASH ka zënë vëndin e parë e ndjekur nga dieta me emrin TLC. Në total janë përzgjedhur 25 dieta të ndara në 7 kategori, të cilat janë më të mirat për humbje peshe dhe që përdoren me lehtësi nga të gjithë.
Dieta DASH konsiston në ndalimin e Hipertensionit, fokusuarnë uljen e presionit të gjakut duke ulur konsumimin e Natriumit dhe rritur konsumin e një përzgjedhje të mirë dhe të kujdesshme të drithrave, perimeve dhe frutave të
pasura në Magnezium, Kalium dhe Calcium.
Weight Watchers pohon që çdo marrje e ushqimit ka një vlerë dhe e rëndësishme është marrja e ushqimit pak dhe të saktë, por që përmban vlerat ushqyese dhe jo shumë dhe pa vlera ushqyese. Për këtë ajo është renditur në vendin e parë.
Për fat të mirë industria e humbjes së peshës ka bërë hapa gjigantë duke bërë që njrzit të shpenzojnë miliarda dollarë, prandaj për të gjithë si dhe për amerikanët mjafton të ndiqni këshillat dietës DASH pa bërë me vrimë kuletën tuaj.
Çfarë duhet të hani?
Asnjë ushqim nuk është i përjshtuar nga të ngrënit por çdo gjë me limit.
Hani peshk, drithëra, fruta dhe perime, qumësht, bishtajore, arra, dhe fara, pak yndyrë dhe pak ëmbëlsirë.
Ushqime të pasura në kalium, kalcium, proteina, dhe fibra, të cilat janë vendimtare për të luftuar presionin e lartë të gjakut. Ushqimet e pasura me kripë apo me yndyrë të ngopur duhet ti lini jashtë trupit tuaj.
Si i thonë gjella me kripë dhe kripa me karar.

KOMENTE
  • rosse10:55 - 06 Janar 2012
    po kje eshte me se e vertet ...ushqimet e pasure me yndyra dhe kripera ... te shkurtojne jeten <<qe te jeshe mire duhet te duhet te duash vehten tende .>*(