Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
TUMORI që peshonte 82 kg dhe operacioni i kryer me sukses në Vietnam
English

TUMORI që peshonte 82 kg dhe operacioni i kryer me sukses në Vietnam

Një burrë Vietnames po shërohet në njësinë e kujdesit intensiv që nga dita e premte, një ditë pas një operacioni të kryer krejtësisht në këmbën e djathtë, për heqjen e një tumori dy herë më të madh se pesha trupore e tij, të kryer në një spital në qytetin Ho Chi Minh. Tumori në rritje te pacienti Nguyen Duy Hai, i kishte mohuar përfundimisht lëvizjen e tij deri në kirurgjinë e tij.
Tumori peshonte 82 kg sipas të dhënave të spitalit, Hai, 31, i Da Lat City, ka neurofibromatosis Von Recklinghausen, tha Dr Jean-Marcel Guillon, kryeshef ekzekutiv i FV spitalit, ku u krye proçedura e operacionit e cila zgjati 12 orë.
Autosomal, çrregullim i trashëguar, është dominuese, sëmundje të njëjta që kanë kontribuar në kokë ,të Joseph Merrick, të cilëve historia u dramatizohet në film 1980, "The Elephant Man", shpjegoi Guillon.
Tumori "mund të kthehet," shkroi Guillon në një e-mail për CNN, "por ne mund të veprojmë përsëri mbi atë dhe kjo nuk do të arrijë kurrë në madhësi të tillë.
Mjekët presin që funksiononi i zemrës dhe i mushkërive të Hai, do të kthehen në normalitet gjatë 10 ditëve të ardhshme. Pas kësaj, Hai do t'i nënshtrohet terapisë së rehabilitimit fizik dhe ndihmës të mundshme nga psikolog klinik të spitalit për t'u marrë me çështjet që kanë të bëjnë me imazhin e trupit.
Guillon tha. "Ky pacient ka jetuar gjithë jetën e tij me këtë tumor. Kjo ishte pjesë e tij."
Hai gjithashtu duhet të mësojë se si të bëjë gjëra që trupi i tij i kishte harruar, duke përfshirë përdorimin e këmbës që ai kurrë nuk e kishte përdorur normalisht, shtoi Guillon.
Tumori u zbulua për hereë të parë kur Hai ishte katër vjeç dhe ai i ishte rritur në përmasat tij të mëdha që atëherë.
Hai kishte pësuar një operacion ku dëshironin ti prisnin këmbën e tij, në vitin 1997, por në vitin 2001, tumor u rrit dhe mjekët ranë dakord për të vepruar në të.
Për më tepër, familja e tij nuk mund të përballonte kirurgjinë dhe kirurgët në Vietnam nuk mund ta trajtonin neurofibromas, tha Guillon.
Operacioni u konsiderua i rrezikshmëm me një normë suksesi 50 përqind për një numër arsyesh, shpjegoi Guillon.
"Së pari, një tumor gjigand ka zhvilluar sistemin e vet të gjakut, jashtë nga sistemi normal i enëve të gjakut.
Për këtë arsye, një nga rreziqet kryesore ishte hemorragjia e madhe që do shkaktohej.
Mjekët përdorën "qeliza mbrojtës", dhe filtra të gjakut të pacientit para se të ri-injektoheshin ato në trup, së bashku me gjakun shtesë për kirurgji.
Rreziku i dytë dhe i tretë vë në funksion zemrën ("Si do të reagojë një zemër kur një tumor dy herë më i madh se pesha trupore do të hiqet)?
Tjetër ishin dhe efektet e një kohë të gjatë - më shumë se 13 orë - anestezi, tha Guillon.
Udhëheqës ekipi kirurgjikal ishte Dr McKay McKinnon, një specialist në kirurgji plastike dhe rindërtues nga Çikago.
McKinnon ka qenë i kredituar me heqjen e një tumori 200-pound nga një grua në shtetin amerikan të Miçiganit në vitin 2000, si dhe një 176-pound (80 kile) tumori nga një grua rumune në 2004.
Përveç McKinnon, askush tjetër në ekip nuk ka pasur ndonjë përvojë të mëparshme, me kusht, Hai nuk do kryhente një operacion të tillë më parë, tha Guillon "Edhe pse teknikat kirurgjikale të përdorura nga Dr McKinnon janë të
zakonshme dhe të përdorura në mënyrë rutinore nga kirurgët tanë, dallimi qëndron në përvojën e tij: ai e di se çfarë të presim dhe çfarë duhet të bëjmë në momente të veçanta vendimtare."
Së fundi, ekipi i kirurgëve Vietnamese dhe anestezistëve, kurrë nuk kishin punuar me McKinnon më parë.
Komunikimi gjatë gjithë operacionit shkoi në mënyrë perfekte - tha Guillon
Gjatë operacionit, FV Spitali kishte ngritur një rrjet video për mjekët dhe spitalet e tjera për të parë direkt drejpërdrejt operacionin.
Një pjesë e vogël është dërguar për ekzaminim, pjesa tjetër do të digjet si të gjitha mbeturinat biologjike, tha Guillon.
Kostoja e operacionit u vlerësua në 20.000 $, por spitali tha se do mbulojë 60 përqind të kostos, e cila do të mbulohet së bashku nga Kryqi i Kuq i Da Lat qytetit dhe sponsorët.
Spitali i tha se ka financuar të gjitha shpenzimet e udhëtimit dhe akomodimit për McKinnon, i cili në këtë mënyrë kreu operacionin falas.

KOMENTE
  • Xili Thaçi12:48 - 08 Janar 2012
    e pabesueshme kjo