English

Iran. Vritet shkencëtari dhe profesori i fushës bërthamore

Një profesor universiteti dhe shkencëtar bërthamor u vra nga një shpërthim me bombë në makinë, në veri të Teheranit, thuhet në mediat iraniane.

Burime të mediave iraniane ka identifikuar viktimën si Mostafa Ahmadi-Roshan, një akademik i cili gjithashtu ka punuar në objektin e pasurimin e uraniumit Natanz.
Shpërthimi ka ndodhur pasi një motoçiklist ka vendosur një bombë të dukshme në makinë, tha një zyrtar i Iranit për agjenci e lajmeve Fars.
Disa shkencëtarë bërthamore të Iranit kanë qenë të vrarë në vitet e fundit, në Iranin për faj të Izraelit dhe SHBA.
Të dy vendet mohojnë akuzat.
Zëvendës-presidenti i Iranit Mohammad Reza Rahimi i tha televizionit shtetëror se sulmi ndaj z. Ahmadi-Roshan nuk do të ndaleë "përparimin" në programin bërthamor të vendit.

Ai e quajti "dëshmi e terrorizmit financuar nga qeveria" vrasjen e shkencetarit dhe profesorit të universitetit.
Burimet lokale thanë se shpërthimi i së mërkurës u zhvillua në një fakultet të universitetit Allameh Iranit Tabatai.
Dhe dy të tjerë u plagosën, në këtë shpërthim, i cili u zhvillua pranë Gol Nabi Street, në veri të kryeqytetit.

Mr Ahmadi-Roshan, 32, ishte një i diplomuar i Universitetit Sharif dhe mbikqyrte një departament në pasurimin e uraniumit Natanz, objekt në provincën Isfahan, gjysmë-zyrtare njoftoi agjencia e lajmeve FARS
"Bomba ishte e magnetike të njëjta me ato të përdorura më parë për vrasjen e shkencëtarëve të tjerë" tha deputeti i Teheranit, guvernatori Safarali Baratloo.
Dëshmitarët thanë se kishin parë dy njerëz në motoçikletë që fiksuan bombën në makinë,e cila ka qenë një Peugeot 405. Një tjetër person në makinë është raportuar të ketë qenë i plagosur rëndë edhe pse makina vetë mbeti pothuajse paprekur
Asgari Mohsen i BBC-së, në Teheran, thotë se shpërthimi ishte shkaktuar nga një pajisje në shënjestër, fokusuar me qëllim që të vrasë një ose dy vetë, me zhurmë që nuk dëgjohet nga larg.
Sulmi i fundit vjen gati pas dy vjetësh, deri në ditën që Masud Ali Mohammadi, një 50-vjeçar lektor universitar në Universitetin e Teheranit, u vra nga një bombë me telekomandë, pasi u largua nga shtëpia e tij në Teheran më 12 janar 2010.

KOMENTE