Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lufta në Afganistan. Sulme të reja
English

Lufta në Afganistan. Sulme të reja

Një afgan i koalicionit të udhëhequr dhe mbështetur nga forca e sigurisë vrau shtatë kryengritës dhe kapën më shumë se 30 të tjerë gjatë një kërkimi për një udhëheqës taleban në qarkun Charhar e Balkh ditën e martë në Afganistan.

Udhëheqësit Talibanë planifikojnë sulme kundër forcave afgane dhe vendosjen e bombave në të gjithë provincën.
Kryengritësit kanë përdorur raketa-propelled granata dhe me armë të vogla zjarri për të angazhuar forcat e sigurisë. Ato përdoren edhe civilët afganë si mburoja njerëzore. Forca e sigurisë zbuluan eksplozivët, presion-pjatë bomba, armë dhe municione ku më pas të gjitha këto materiale u shkatërruan.
Gjithashtu forcat e sigurisë kanë kapur një udhëheqës të talibanëve në qarkun Panjwai e provincës Kandahar. Udhëheqësi ishte përgjegjës për sulme të shumta në rrethin Zharay. Disa të dyshuar u arrestuan gjatë operacionit.

KOMENTE