English

Tripp Roth foshnja e vogël vdes në krahët e nënës(VIDEO)

Një video rrënqethëse për secilin që do ta shohë lidhur me këtë sëmundje vdekjeprurëse, është transmetuar para disa orësh në gjithë botën përmes internetit.

400


Foshnja e vogël e cila ka luftuar me një sëmundje shkatërruese për jetën ka vdekur.

Tripp Roth, i cili u diagnostikua me bullosa epidermolysis junctional që në lindje, vdiq të shtunën në krahët e nënës së tij.
"Ai ishte pikërisht 2 vjet e 8 muaj," shkroi Roth. "Kjo ndodhi brenda disa minutave për mua, ai mori frymë e tij të fundit paqësore në krahët e mi, në vendin e tij më të preferuar. Zemra ime dhemb dhe s'kam fjalë për ta shprehur.
Megjithë pikëllimin e saj, nëna e tij u kërkoi lexuesve të jenë mirënjohës që djali i saj është tani në paqe.

"Unë e di se ai është duke fluturuar lart në qiell dhe po bisedon me Jezusin" tha ajo.

Kur ai lindi, kishte vetëm një flluskë të vogël në kokën e tij, disa në shpinë dhe thonj të deformuar. Mjekët e diagnostikuan atë menjëherë me epidermolysis bullosa, një çrregullim gjenetik që prek 1 në 50.000. Ai kishte formën më të ashpër të EB, bullosa junctional epidermolysis.
Që në fillim fotot e tij nuk qenë njëlloj si të bebeve të tjera të porsalindura ku më pas sëmundja u përhap në gjithë trupin dhe u përkeqësua më tepër. Ai duhej të pajisej me një tub gastronomik dhe pastaj një tub traketomi. Ai duroi operacionet e shumta por, pavarësisht operacioneve, ai humbi shikimin e tij
Kohët e fundit mjekët thanë që ai duhet të rrinte vetëm në shtrat, ndërsa më parë ai ishte si gjithë të tjerët.

Nëna e tij u shpreh se do të përpiqemi të mos qajmë për të pasi ai ka shkuar në një vend më të lumtur dhe ne e dimë këtë.

Lexuesit e Roth, nënës së foshnjës, kanë lënë mjaft mesazhe ngushëllimi në blogun e hapur prej saj.


KOMENTE
 • Erjona Dushkaj22:52 - 23 Janar 2012
  o zotttttttttt sa kam qare,me vjen shum keq qe tupi i ksaj foshnje paska vuajtur kaq shuum.u prehte ne paqe shpirti i tij i vogel.
 • Ruzhdi Basha14:55 - 23 Janar 2012
  shpreh keqeardhjen timeju prefte shpirti ne paqe engjedhit te vogel te pa fajshem nuk kam fjale ta shpreh kete dhimbje per familjen sepse eshte nje gje te cilen na ka ndodhur por nga semundje per faj doktorresh ne greqi humbem dhe ne prandaj eshte shume e dhimbshme dhimbjen vetem famija edin miere dhe te gjithe ata qe kane kalur dicka te tille uroj te mos ti ndodh askujte kjo gje sepse te ngelet peng per tere jeten
 • Monika Sulka11:59 - 22 Janar 2012
  o engjell i vogel u prefsh ne paqe...so sad
 • Igli Ngjela23:51 - 17 Janar 2012
  ngushellimet e mia per kete familje. tani engjelli eshte mes engjejve
 • andrea22:34 - 17 Janar 2012
  Ngushellimet e mijadhe uroj me gjithe shpirte qe kjo vogelushete prehet e qete ne parajse
 • Bekim Zulfiji21:59 - 17 Janar 2012
  Allahu ju dhasht nje femi te mir dhe pa semundje.
 • dili17:50 - 17 Janar 2012
  Ngushllimet e mia ma te sinqerta
 • heta17:11 - 17 Janar 2012
  KY ENGJELL ESHTE AFER JEZUSIT ...........
 • Pashtrik Mejzini16:59 - 17 Janar 2012
  Allah, dhuroi sabër kësaj Familje dhe shpirtin e foshnjës Padyshim në Ahiretë Inshallah!!!
 • ida16:32 - 17 Janar 2012
  eshte e dhimbeshme kur largohet nga jeta nji pjese e shpirtit tend ,keshtu mund te quhet humbja e nje femije,por ky femije tashme eshte i mbrojtur nga engjejt,se tille eshte dhe vete,ngushellime pa fund per nje nene kaq te mrekullueshme....