Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Sulmohet Ambasada Turke në Irak
English

Sulmohet Ambasada Turke në Irak

Ambasada turkeBagdad është sulmuar nga një raketë. Kështu bën të ditur CNN turk, që nënvizon se ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu ka telefonuar ambasadorin për t`u informuar rreth sulmit.

Nga ana e tij, ambasadori turk në Irak, Yunus Demirer ka thënë për agjencinë e lajmeve “Anadolu” se selia diplomatike është sulmuar nga tre raketa, edhe pse vetëm njëra e ka goditur.

Ende nuk dihet se kush e ka organizuar sulmin ndaj ambasadës, ndonëse dyshimet e para bien mbi kurdët në zonat kufitare mes Irakut dhe Turqisë.

Në fund të vitit të kaluar aviacioni ushtarak turk bëri një sulm në zonat në fjalë, duke vrarë 35 kurdë, të cilët u ngatërruan gabimisht për militantë.

KOMENTE