Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
10 qytetet me rritjen më të shpejtë në botë
English

10 qytetet me rritjen më të shpejtë në botë

Një vëzhgim i ri nga ana ekonomike sipas Institutit Brookings, rënditin 200 ekonomitë më të mëdha metropolitane botërore - të cilat përbëjnë gjysmën e GDP-së globale. Dhe fituesit janë:

Shangai është qyteti me rritjen më të shpejtë në botë, sipas MetroMonitor , një analizë tremujore nga Institucioni Brookings që krahason 200 metrotë më të begatëa nga të ardhurat dhe rritjen e vendeve të punës. Viktimat e krizës së eurozonës dominojnë në fund të listës. Athinë, Lisbonë, dhe Dublin, kryeqytetet e tre vendeve më të rrezikuara në krizën e borxhit sovran në Europë

Këtu janë dhjetë qytetet më të shpejtë në rritje (dhe dhjetë qytete më pak dinamike) studiuar nga Programi Politika Metropolitan Brookings.
Gjeografia është fati, thuhet nganjëherë. Por një turne në qytetet e Detit Mesdhe sugjeron se metrotë afër, të japin mundësi të ndryshme. Turqia ka tre nga metrotë më dinamike në botë, sipas Brookings , duke përfshirë edhe Izmirin që duket e habitshme. Ndërkohë në detin Egje, Athina ishte deri vitin e kaluar njëra prej më të mëdhajave në botë përsa i përket punësimit. Pak më tej në perëndim, tre qytete spanjolle përgjatë bregdetit të Mesdheut - Valencia, Barcelona, ​​dhe Sevilje - ishin gjithashtu në mesin e 10 qyteteve më pak dinamike në botë vitin e kaluar.

"Zonat metro që janë në fund të renditjes janë të prekura nga kriza e zonës së euros," tha Emilia Istrate, një analist i lartë kërkimor në Brookings. "Këto qytete po përballen me krizat kombëtare dhe ndërkombëtare." Richmond dhe Sacramento janë qytetet e vetme amerikane në dhjetëshen e fundit. Këto vende amerikane janë ende në rënie, jo për shkak të krizave ndërkombëtare, por për shkak të rrethanave lokale," tha Istrate. "Shkurtimet e Qeverisë dhe të pasurive të paluajtshme mbi-investime nga vitet më të mira janë zvarritur poshtë.

Mësimi më i rëndësishëm nga ky studim është një mësim që ju tashmë e dini. Rritjen më të shpejtë, e kanë qytetet dhe vendet që janë pothuajse gjithmonë në në zhvillim. Si vendet më të varfëra i bashkohen ekonomisë globale dhe kanë akses për konsumatorët dhe investitorët. Një qytet si Hangzhou, Kine, mund të trefishojë GDP e saj në tetë vjet. Në fakt, ajo e bëri. Në qoftë se një qytet si San Jose (CA) trefishon GDP e saj në tetë vjet, paga mesatare do të jetë gati 200,000 dollarë.

Izmir, Turqi, dhe Santiago, Kili, dy nga qytetet më të shpejtë në rritje në botë, janë gjithashtu në mesin e 20 qyteteve më të varfra në sondazh Brookings Në listën e plotë të ekonomive më të pasura dhe të varfëra metropolitane, vetëm Houston përfundon në 20 e vendeve më të pasura dhe me rritje më të shpejtë.
Ka një rënie të rrëmbyer-off nga qytete si Tokio dhe Nju Jork deri në mes të nivelit të ekonomive metro si Stokholmi, Kajro dhe New Haven.

KOMENTE