Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stokholm: Dënohet me burgim të përjetshëm për Masakrën e Qyshkut një serb
English

Stokholm: Dënohet me burgim të përjetshëm për Masakrën e Qyshkut një serb

Gjykata e Qarkut në Stokholm e dënoi me burgim të përjetshëm një serb 34 vjeçar nga Bosnja, për shkak të pjesëmarrjes së tij në masakrën në Qyshk të Pejës. Trupi gjykues e shpalli fajtor për vrasjen e 29 civilëve shqiptarë të Kosovës. Gjykata nuk e publikoi emrin e të dënuarit, por sipas raportimeve të mëhershme të mediave të Suedisë ai është Miliq Martinoviq, që kishte marrë azil në Suedi, ndërsa u arrestua në prill të vitit 2010. Ai ishte i akuzuar për krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Kosovë, për vrasje, për tentimvrasje dhe zjarrvënie të shtëpive të shqiptarëve në fshatin Qyshk të Pejës.

KOMENTE
  • Marlen Kastrati14:46 - 21 Janar 2012
    nuk eshte kjo si merite e qeverise apo iniciative qe moren per te kerkuar kriminelet ..por kjo ishte angazhimi i familjarve te viktimave se qeverija e te gjithe jo qeveritaret jan ne gjendje te bashkpunojn dhe ti mbrojn kriminelet e luftes ..as 1/4 nuk eshte kapur nga ata qe na pren fytin me thika as nuk ka gjukate ne kosove qe vrehet nji levizeje per te kerkuar apo pr te shendrite gjakun e shqiptarve te vrare dhe te djegur te humbur te plagosur te perdhunuar e tejera..kush i ka keto kompetenca te hamamit pse i themi ne vetes qe kemi shtet pse ithemi vete qe kemi prokurori gjykate mbrojtje intitucionale ne kemi vetem dy gjana edhe ato jan te aferta gjykata me polici qe me urdher apo pa urdher ata fshehin krimet me qellim per te mbushur gjepat e tyre ..dhe te del vetem nji njeri ne gjykate qe nuk eshte i korruptuar dhe i implikuar ne vjedheje apo ne ndonji krim tjeter qofte krime te renda apo ature ekonomike ..ka mare funde puna jone ..mos ti mbetet hatri as kujt.ne nuk dim me shum se sa me vjedh dhe me u marr me pune te flliqta.
  • Fatlum Cakaj17:08 - 20 Janar 2012
    mir shum po ka halashum qe duhet mu denu si ky