Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Miratohet rezoluta për Kosovën nga Parlamenti Evropian
English

Miratohet rezoluta për Kosovën nga Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian, Komisioni për politikë të jashtme ka miratuar projekt-rezolutën për proçesin e integrimit evropian të Kosovës të hartuar nga eurodeputetja Ulrike Lunacek, e cila është njëkohësisht raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian.


Rezoluta rikonfirmohet që Kosova të përfitoje nga perspektiva e liberalizimit të vizave me përmbushjen e të gjitha kushteve dhe përshëndetet vendimi i Këshillit të BE-së i dhjetorit të vitit të kaluar për të nisur dialogun për vizat pa paragjykim ndaj qëndrimit që kanë shtetet anëtare ndaj statusit të Kosovës.

KOMENTE
  • Fatbardh Doci AGIMI20:39 - 24 Janar 2012
    MIRATIMI I REZOLUTES PER KOSOVEN NE PARLAMENTIN EUROPJAN ESHTE NJE SUKSE I MADH PER POPULLIN SHQIPTAR TE kOSOVES DHE PER SHQIPTARET NE PERGJITHSI,SI DHE PER GJITH SHTETET QE E KANE NJOHUR kOSOVEN SI SHTET SOVRAN E TE PA VARUN PERFSHI GANEN NE PERENDIM TE AFRIKES QE ESHT SHTET ME SHUME INFLUEN NGA 64 SHTETE AFRIKANE GANA ZEN VENDIN E 10 PER POPULLSI ME 25 MILJON BANOR E 235 MJE KM KATRORE. lOBIMI NE AFRIKE ESHT ME ME SUKSES SEPSE ATJE SLLAVET NUK KAN NDONJE PREFERENCE. ME KETE RASTE PERSHENDESIM POPULLIN SHQIPTAR TE kOSOVES QE ARRITI NE 86 NUMRI I SHTETEVE QE E NJOHIN kOSOVEN. TANI EUROPA ME PERPARSI E ME PROCEDUR TE SHPEJTUAR DUHET APLIKOJN DHE TE PRANOHET NE EUROPE.bALLKAN KA FILLUR TE TRAZOHET NGA QENDRIMET JO TE DREJTA.,GJENDJA E RENDE PARAQITET NE BOSNJE HERZEGOVIN,MAQEDONI E MALI I ZI PER KORUPSION. PO ASHTU JO MIRE GREQIA ME EKONOMIN PA TE KEWQEN E RUMANISE ETJ ETJ. NJOHJA NGA GANA TREGON SE MR.PACOLLI NE VITIN 2012 MUND TA DERGOJN NE 110 NUMRIN E VENDEVE QE NJOHIN KOSOVEN. KOHA PUNON PER SHQIPTARET SEPSE TANI KAN GJETE ALEATIN -SHB.AMERIKES ME ALEATET E VET NATON,POR SHTUHET PUNOHET PER FORCIMIN E EKONOMISE,SHTETIT LIGJOR,LIRIN DHE DRETSIN,LUFTEN KUNDER KORRUPSIONIT. VETVENDOSJA ESHT OPOZITE PER TE KUNDERSHTUAR E KORIGJUAR. NE DEMKA LIRI,PER NDRYSHE DO ISHIM NE MONIZEM E NE DIKTATURE. KOSOVA PO STARTON DREJTE FINISHIT. DUHET NDIHMOHET E STIMULOHET NGA EUROPA. REPUBLIKA E KOSOVES SI SHQIPERIA PREGATITET PER 100 VJETORIN E PAVARSISIE . DUHET KOMBINOJN PUNE SIDOMOS NE DEKORIME KOSOVA TE DEKOROJN LUFTETARET, PRINJESIT E KOMANDANTET QE KAN DHEN KONTRIBUTE NE KOSOVE SI ATA NGA KOSOVA E NGA SHQIPERIA. POR EDH SHQIPERIA DUHET DEKOROJN SHQIPTARET E KOSOVES QE KAN DHEN KONTRIBUTE NE SHQIPERI. MOS HARRONI TE GJALLET DHE TE VRARE APO TE VDEKURIT SEPSE NE DEKORIME KA PATUR SHTEREMBERIME, NEPOTISMANEHILIZMA E ANASH KALIME. PERPAROFTE KOSOVA DARDANE. FATBARDH DOCI SCENTIFIC COLLOBORATOR NEW YORK 24 JANAR 2012