English

(VIDEO) Vrasja gjakftohtë e nigerianëve

Numri i të vdekurve nga një seri sulmesh terroriste në Nigeri të premten është rritur në 185, ndërsa policia ka zbuluar 10 bomba të pashpërthyera pranë makinave, dhe qindra e eksplozivë të vegjël.
423
150 të vrarët ishin civilë, 29 ishin oficerë policie. Tre oficerë të policisë sekrete, dy zyrtarët e emigracionit dhe një oficer doganor janë gjithashtu në mesin e të vdekurve.
Grupi radikal islamik Boko Haram mori përgjegjësinë për shpërthimet në qytetin verior të Kano.
Përveç makinave bomba të pashpërthyera, oficerët e policisë gjetën edhe rreth 300 pajisje bërë nga kanaçe alumini dhe eksplozivë të tjera në qytetin e dytë më të madh të Nigerisë.
Pas deklaratës së policisë, Emir i Kano, Ado Bayero, dhe guvernatori i shtetit Kano Rabiu Kwankwaso u ulën së bashku në fillim të një xhamie për të udhëhequr lutjet për të vdekurit.

KOMENTE