Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
5 arsyet pse pijmë duhan
English

5 arsyet pse pijmë duhan

Në sajë të dekadave të reklamave kundër duhanit, paralajmërime, apo dhe ekspozimi medial i rrezikut ndaj tij, pirja e duhanit është bërë shumë më pak e zakonshme në Amerikë se sa ajo ishte dikur. Në shekullin e 20, shumica e të rriturve ishin duhanpirës, ​​dhe kjo nuk ishte e pazakontë për njerëzit që e marrin atë, si adoleshencë apo edhe të rinj. Por tani jo më.

Në ditët e sotme, pirja e duhanit është e ndaluar në shumicën e hapësirave publike dhe private në SHBA dhe shumë njerëz e kanë ndaluar ose janë larguar për shkak të turpit social dhe provave të pakundërshtueshme se pirja e duhanit vret. Megjithatë, në mbarë botën, 1.1 miliardë njerëz pijnë duhan , dhe ky numër pritet të rritet në 1.6 miliard nga viti 2025. Është thënë se pirja e duhanit është një nga varësitë më të vështira për të kapërcyer, edhe kur të gjithë rreth jush ju bëjnë me turp apo ju shtyjnë për ta lënë.

Ne të gjithë e dimë se nikotina krijon një cikël të fortë varësisë në tru. Por ka arsye të tjera që na bën të vështirë lënien e duhanit, madje edhe kur duam ta lëmë atë. Këtu janë pesë arsyet që ju bën të ndiheni mirë kur pini duhan.

1. Ndjeheni mirë

Nikotina, kimike që është përgjegjës për varësitë fizike të shkaktuara nga pirja e duhanit, arrin në tetë sekonda në tru, duke rritur nivelet dopamine dhe duke shkaktuar ndjenjën e kënaqësisë dhe eufori. Mjekët tani thonë se varësia fizike të nikotina është në të njëjtin nivel me kokainë dhe heroinë, që në fakt për disa sekonda arrin në tru.

Nikotina është një nxitës që rrit aktivitetin e trurit. Ai përmirëson, kujtesën proceset njohëse, dhe mund të zvogëlojë perceptimin e dhimbjes. Pasi truri është mësuar me nikotinën, ai për të hequr simptomat si ankthi marramendje, nervozizëm, dhimbje koke, zemërimi, depresioni, gjumi i varfër, etj nuk mund të rrijë pa marrë dozën e duhur të nikotinës.

2. Përballja emocionale

Shumë njerëz përdorin duhanin si një patericë emocionale për lehtësimin e ankthit, stresit dhe zemërimit. Arsyet emocionale për pirjen e duhanit janë pothuajse aq intensive si fizike, duke krijuar një ndjenjë të relaksimit përmes zakonit. Njerëzit me ankthe sociale mund të varen nga pirja e duhanit për të lehtësuar situatat shoqërore. Ai është përdorur edhe për shumë veta, si një mënyrë për të mbyllur stimulimet nga bota, për të marrë një pushim, dhe të ndjehet në kontroll. .

3. Psikologjike

Shumica e duhanpirësve janë shumë të parashikueshme se kur dhe ku at nxjerrin tym. Pirja e duhanit shpesh ndodh pas ngrënies, para se të shkojmë në krevat, ose kur pijmë kafen e mëngjesit, ose menjëherë pas aktivitetit seksual.
Së bashku me shoqatat, duhanpirësit mund të bindin veten se ata janë si frigorifer dhe më të sofistikuar, kur ata nxjerrin tym. Truri i tyre u thotë që kur pini duhan ju keni një kohë më të mirë. Duhanpirësit gjithashtu mund të shqetësohen për shtimin në peshë, nëse ata e lenë duhanin.

4. Reklamimi

NJë rol të rëndësishëm luajnë dhe reklamat e duhanit, ku kompanitë e duhanit shpenzojnë para, të cilat ndikojnë mjaft ndjeshëm te brezat e rinj që janë të tërhequr pas reklamave që shprehin se pirja e duhanit ju bën më të pavarur dhe të bukur. Në këtë mënyrë prandaj është e vështirë zbatimi i ligjit te këto kompani. Të rinjtë janë të ndërgjegjshëm kur pinë duhan pasindihen më të kënaqur për momentin, paksa se në anën tjetër ata vrasin veten e tyre. Kjo vrasje vjen më ngadalë se kënaqësia e momentit.

5. Ndryshimet në Formulë

Reklama nuk është e vetmja mënyrë që kompanitë e duhanit manipulojnë njerëzit në pirjen e duhanit sa më shumë. Një studim nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit ka treguar se kompanitë e duhanit kanë ngritur sasinë e nikotinës në cigare në 1.6% në vit midis 1998 dhe 2005, tek të gjitha llojet e cigareve. Përveç kësaj, dhe nr i cigareve për paketë është rritur. Këto ndryshime rritin nivelet e varësisë, duke e bërë të vështirë për njerëzit, që të ndalojnë pirjen e duhanit.

Megjithatë secili duhet të jetë i ndërgjegjshëm për atë që pi dhe duhet të jetë vullneti i tij për ta lënë duhanin.

KOMENTE