Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fidel Kastro prezanton librin e tij, Guerili i Kohës
English

Fidel Kastro prezanton librin e tij, Guerili i Kohës

Ish presidenti kuban Fidel Kastro ka bërë një paraqitje të rrallë publike për të gjithë biografinë e tij që kur ishte fëmijë.

Libri, Guerrii i kohës, është pothuajse 1.000 faqe dhe lidhet me fëmijërinë e tij dhe ardhjen në fuqi në Revolucionin Kuban.

Fidel Castro, 85 vjeç, tha se ishte detyrë e çdo kubanezi për të luftuar deri në momentin e fundit, për Kubën, planetin, dhe njerëzimin.

Sarah Rainsford e cilia është në Havanë thotë se shumë gjëra mund të nxirren nga libri i Fidel Castros.

Ministri i Kulturës Abel Prieto dhe Drejtori i Bashkimit Barnet e Shkrimtarëve kubanë të Miguel ishin ndër ata që kanë folur për librin e tij.

Z. Barnet tha se kujtimet ishin "si të gjalla, si një film 3D".

Me këtë rast, Fidel Kastro ka folur në lidhje me çështjet aktuale, duke lavdëruar nxënësit e Amerikës Latine për "gatishmërinë dhe të drejtat e tyre për arsimim të lirë".

Ai gjithashtu ka paguar haraç për mikun e tij, Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez, i cili "kishte bërë më shumë se kushdo tjetër për popullin venezuelian".

Kjo ishte hera e parë që Fidel Kastro ishte shfaqur në publik që nga sesioni i mbylljes së Kongresit të Partisë Komuniste në prill 2011.

KOMENTE