Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Aspirina nuk shkakton ulçer në stomak shprehen mjekët
English

Aspirina nuk shkakton ulçer në stomak shprehen mjekët

Shumë njerëz nuk janë në gjendje të marin aspirinën edhe pse ajo është këshilluar se është mjaft e mirë nëse merret në doza të ulta. Ajo ndihmon në mosmpiksjen e gjakut dhe duke rregulluar rrahjet e zemrës që disa herë bëhen të ç'rregullta.

Por shumë persona mendojnë se ajo shkakton ulçerën në stomak. Në të vërtetë nuk është ajo shkaktari i ulçerës dhe dhimbjeve në stomak.

Tani studiuesit nga Universiteti i Nottingham besojnë se bakteri Helicobacter pylori (H. pylori), mund të jetë përgjegjës për ulçerën - dhe se aspirina thjesht e përkeqëson atë.
Shkencëtarët mendojnë se nëse çdo person do të trajtohej për të eleminuar këtë bekter atëherë shumë njerëz do të përdornin aspirinën, duke reduktuar rrezikun e sulmit në zemër dhe infarkti.

Shkencëtarët kanë identifikuar se cili është shkaku i vërtetë i gjakderdhjes në stomak lidhur me aspirinën.
Një në katër njerëz është i infektuar me H.pylori në një pikë, dhe pse shumë njerëz nuk tregojnë simptoma, mendohet të jetë shkaku kryesor i ulçerës në stomak: rreth tre në 20 njerëz të infektuar kanë zhvilluar një ulçerë në stomak.
Dr Jonathan Lyne, një kardiolog konsulent në Spitalin Mater privat në Dublin, tha: "Aspirina është një gur themeli i trajtimit në pothuajse të gjithë pacientët me sëmundje vaskulare".

Gjithashtu ushqimet e pasura me magnez janë mbrojtje nga ataket e zemrës. Ato janë si perimet jeshile, fasulet dhe arrat.

KOMENTE