Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shqiptarët tentojnë azil me mënyra nga më të ndryshmet
English

Shqiptarët tentojnë azil me mënyra nga më të ndryshmet

Gjatë gjysmës së parë të vitit 2011, 700 shqiptarë aplikuan për azil nga 680 që kishin aplikuar në 6 muajt e parë të vitit 2010.
Por në të dyja rastet, rreth 90 për qind e kërkesave u refuzuan, por norma e refuzimit qe pak më e ulët gjatë vitit 2011.
Vëndet që kanë patur më shumë kërkesa për azil kanë qenë në Greqi dhe Francë, pasuar nga Britania e Madhe dhe Suedia. Në Greqi aplikuan 200 persona nga të cilët, 195 u refuzuan ndërsa në Francë aplikuan gjithashtu 200 dhe u refuzuan 190 persona.
Norma më të larta suksesi kanë patur aplikimet në Belgjikë, Britani e Suedi. Në Belgjikë aplikuan 30 persona dhe u refuzuan vetëm 15 kërkesa ndërsa në Britani, aplikuan 105 vetë dhe u refuzuan 90.
Ajo që vërehet është që norma e refuzimit në Belgjikë ka rënë nga 100 për qind në tremujorin e parë të vitit 2010 në vetëm 50 për qind gjatë vitit 2011.
Kjo rritje e numrit të pranimit të kërkesave për azil në BE mund të lidhet me ngjarjet e 21 janarit. Ndërkohë, vendet e tjera si Suedia apo Britania e Madhe nuk është se janë prekur shumë nga ngjarjet në fjalë pasi norma e tyre e refuzimit nuk ka ndryshuar shumë.
Gjatë vitit 2010, 1285 shqiptarë aplikuan për azil dhe 90 për qind e tyre u refuzuan. Gjatë vitit 2009, aplikuan 1615 shqiptarë, nga të cilët, 1435 vetë ose 89 për qind qenë të pafat.
Shqiptarët kanë zhvilluar strategji të shumëfishta për të lehtësuar emigrimin dhe integrimin e tyre në vendet e zhvilluara, përfshirë në shumë raste sajimin e hasmërive politike apo të ngjarjeve gjakmarrjeje.
Pas heqjes së vizave në dhjetor 2011, një numër i konsiderueshëm shqiptarësh u paraqitën në Bruksel me dokumente që vërtetonin se kishin një gjakmarrje në atdhe dhe rrezikonin të vdisnin.
Belgjika e refuzoi shumicën dërrmuese të këtyre aplikimeve ndërsa disa shoqata që lëshonin vërtetimet janë aktualisht në proçedim penal.

KOMENTE