English

Zjarri në burg shkakton më shumë se 200 të vdekur

Një zjarr masiv ka përfshirë një burg në Honduras, duke vrarë të paktën 272 të burgosur, thonë zyrtarët.

Shumë prej viktimave ishin djegur apo mbytur për vdekje në qelitë e tyre në burg në Comayagua, në qendër të Hondurasit.

Disa të burgosur shpëtuan nga flakët duke thyer çatinë për të dalë dhe të të hidheshin nga ndërtesa.

Zyrtarët po hetojnë nëse defekti elektrik shkaktoi zjarrin.

Zjarri shpërtheu natën, duke u gdhirë e mërkurë dhe u desh rreth 1 orë për të vënë flakët nën kontroll.

Dhjetra të burgosur vdiqën të bllokuar në qelitë e tyre dhe u dogjën përtej njohjes.
Skena të tmerrshme ishin para nga të burgosurit që përpiqeshin tu shpëtonin flakëve që përfshinë gjithë ndërtesën. Dhjetra të tjerë u dërguan në spital në gjendje të rëndë.

Lucy Marder, i cili drejton shërbimet e mjekësisë ligjore në Comayagua, tha se raportet tregojnë se u vranë të paktën 272 njerëz.


Burgu ka më shumë se 800 të burgosur.
Ajo më pas tha se 356 njerëz në listën e burgut ishin zhdukur.

"Shumica mund të kenë vdekur, edhe pse të tjerët mund të kenë pësuar djegie,disa u arratisën ,tha zonja Marder..

Burgu në Comayagua,100 km (60 milje) në veri të kryeqytetit, Tegucigalpa, ka mbajtur më shumë se 800 të burgosur.

Mes konfuzionit, të afërmit u mblodhën jashtë burgut në përpjekje për të marrë informacion.

"Unë jam duke kërkuar për vëllanë tim. Ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur me të dhe ata nuk do të le në," tha Arlen Gomez radio Honduran.

Spitalet lokale po i trajtojnë dhjetëra njerëz për djegie dhe dëmtime të tjera.

Disa nga të plagosurit janë marrë në Tegucigalpa për trajtim, në mesin e tyre 30 persona me djegie të rënda.
Por burimet thonë se para rënies së zjarrit kishte patur një protestë brenda burgut gjë që mendohet se dhe zjarri mund të ketë qënë i qëllimshëm.

KOMENTE