English

British Airways. Bomba do të shpërthejë në 4 pasdite

Një fluturim i British Airways ka përjetuar momente tmerri, ku një kamarier ka qenë i ngarkuar, duke bërë një kërcënim për bombë kur avioni qe ngritur lart dhe kishte nisur fluturimin e tij shumë lart tha sot policia.
Mateu Davis, 22 vjeç, ishte duke përshkuar linjën Tokio - Londër me 150 pasagjerë në bord, kur ai gërvishti një mesazh në derën e tualetit që shkaktoi një tmerr të madh.
Mesazhi pretendohet të ketë thënë: 'bombë në bord e cila do të shpërthejë në 16.00 PM(pasdite) nëse kërkesat tona nuk janë plotësuar.

Ekuipazhi i kabinës i tronditur, zbuluan mesazhin e tmerrshëm si aeroplani kaloi në 35.000 ft.
Është e kuptueshme se piloti ka kontaktuar autoritetet pasi mesazhi u mësua nga piloti.

Davis u arrestua pasi avion Boeing 777 preku tokën i sigurtë në aeroportin Heathrow të dielën pas 7000-milje udhëtimi të saj. Policia morri shenjat e gishtave, dhe ADN-në e tij.
Policia kontrolloi aeroplanin e udhëtarëve, por nuk gjeti eksploziv.

Davis tani do të përballet me gjykatën ku do bëjë dhe daljen e parë në 28 shkurt të këtij muaji.
Burimet thonë se shkak ishte pasi ai ishte mjaft i suspenduar nga puna e tij me linjat ajrore.

Por këtë muaj kanë ndodhur dhe disa avari të tjera me këta lloj avionësh.
Njëri rast ishte kur Duka dhe Dukesha i Kembrixhit po udhetonin me avion kur shmangën përplasjem me një avion tjetër që kaloi shumë pranë.
Gjithashtu rast tjetër po pak më parë ishte kur njërit prej pilotëve ju desh të ngrihej shumë shpejt pasi një tjetër avion ishte duke erdhur ndërkohë që pista ishte e zënë.

Por British Airways shprehet se siguria është gjithmonë prioriteti ynë dhe të gjithë pilotët tanë janë plotësisht të trajnuar për t'u marrë me procedurat e këtij lloji.

KOMENTE