Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Falimentimi i Greqisë. Ekskluzive nga bankierët e lartë amerikanë
English

Falimentimi i Greqisë. Ekskluzive nga bankierët e lartë amerikanë

Është zbuluar së fundmi një dokument zyrtar lidhur me situatën në Greqi si dhe detaje dhe ditë të përcaktuara që japin falimentimin e Greqisë.
Ky dokument ka qëndruar në heshtje për disa kohë por sot më në fund është bërë publik madje është pranuar dhe nga faqja zyrtare http://www.bankingnews.gr që tashmë ndodhet në duart e bankierëve amerikanë. Në dokument shihet qartë që se të tre Agjencitë e Vlerësimit Financiar, S&P, Moody’s dhe Fitch, më 23 mars do njoftojnë zbritjen e Greqisë në kategorinë e falimentimit.
Ja se ç'thuhet shkurtimisht në dokument:
Bankierët e lartë në Wall Street kanë dhënë dokumentacion të detajuar duke përcaktuar një afat kohor për të falimentimin e Greqisë, duke përfshirë edhe datat e firmave për përdorimin e fundit të euros si monedhë. Një nga bankat është Barclays Capital (Barcap) të drejtuar nga Diamond Bob. Tjetra duhet të mbetet anonim për momentin, në mënyrë që të mbrojë burimet.
Bankierët amerikanë kanë në duart e tyre një raport i cili përcakton të gjitha hapat, veprimet dhe zhvillimet që do të vijojnë në Greqi.

Dokumenti pohon se Greqia zyrtarisht do të shpallë falimentim pas mbylljes së biznesit të premten në 23 mars. Në fundjavë të gjitha llogaritë bankare greke do të jenë të ngrira, me emergjencë masa të hollësishme për të parandaluar ikjen e kapitalit. Të përfshira në shkresa është një listë e përjashtimeve tepër të kufizuara që nuk do të tërhiqen. Të gjitha bankat e mëdha 'janë udhëzuar të mos marrin me euro si këmbim të hapur të biznesit në Greqi, të hënën në 25 mars. Të gjitha tregjet greke do të mbyllen për një ditë.

Deri tani, unë kam qenë në gjendje për të krijuar burimin e dokumenteve. Por një nga informatorët e mi pranoi, "Unë kam sugjeruar me forcë tek miqtë grekë të biznesit dhe klientët, që ata të shesin sa më shpejt, të bëjë një shitje dhe kthim qiraje mbi pronën, llogaritë bankare bosh, dhe ti ndryshojë në një monedhë të vështirë."

KOMENTE