English

Presidenti Gjerman jep dorëheqjen

Presidenti gjerman Christian Wulff jep dorëheqjen pas përpjekjeve të disa javëve
lidhur me një skandal që e përfshinte atë në aferra korruptive para se ai të bëhej President ti Gjermanisë.
Republika ka nevojë për një president që mund të kushtojë veten pa penguar për sfidat kombëtare dhe sfidat e mëdha ndërkombëtare, një president i cili është i përkrahur nga besimi jo vetëm i kryesisë së një vendi, por nga një shumicë e gjerë e qytetarëve", tha Wulff për gazetarët.

Ai shtoi se ai ishte caktuar për tu shkarkuar nga ndonjë hetim mbi dyshimet për shkelje zyrtare gjatë mandatit të tij si udhëheqës të shtetit të Saksonisë së Poshtme. Wulff kryesoi shtetin nga viti 2003 deri në vitin 2010, kur parlamenti gjerman ka votuar atë si president të vendit.

Dorëheqja e tij është një goditje për Merkel, lideria më e fuqishme e Evropës, e cila kishte vënë Wulff përsëri si kandidaturë për zgjedhjet për kreun e shtetit.
Të dy politikanët i përkasin partisë në pushtet Kristian Demokrate, dhe Merkel ka refuzuar të tërheqë mbështetjen e saj gjatë javëve të fundit. Kjo ishte dhe një humbje dhe dërrmuese për Merkel sidomos tani në këtë krizë që ka pllakosur europë.

Angela Merkel ka anuluar vizitën e planifikuar në Romë. Më herët u bë e ditur se prokurorët publikë kanë kërkuar që atij t`i hiqej imuniteti, pikërisht pasi mbi të, rëndojnë akuzat për shkëmbim favoresh, që kanë të bëjnë me kohën kur ai ka qenë presidenti i Landit të Saksonisë së Ulët.

"Z. Wulff ka vendosur që ai do të shkojë një hap mbrapa dhe të shtyjë interesin e publikut të përgjithshëm përpara ", ka thënë Merkel në një moment të shkurtër para gazetarëve.

Ka qenë Prokuroria e Hanoverit që kërkoi heqjen e imunitetit të Presidentit të Republikës së Gjermanisë, Christian Ulf. Ishte deklaruar gjithashtu nga burimet e para të të dhënave, se një pjesë e skandalit ka të bëjë me një favor të pranuar nga Ulf mbi kredinë e një shtëpie. tani do të jetë Parlamenti që të vendosë nëse ai mund të hetohet. Presidenti, roli parësor i të cilit është që t`i shërbejë kombit si një autoritet moral, mohon çdo shkelje.

Posti i Presidentit në Gjermani është kryesisht ceremonial, por ushtron autoritet të madh moral. Guvernatori i shtetit të Bavarisë, Horst Seehofer, do të shërbejë si president i përkohëshëm deri në një pasardhësi është zgjedhur.

KOMENTE