Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lukas Papademos fluturon drejt Brukselit për takimin vendimtar
English

Lukas Papademos fluturon drejt Brukselit për takimin vendimtar

Lucas Padademos fluturonpër të takuar ministrat e financës të eurozonës pasi Gjermania vazhdon të gërmojë nën këmbë mbi paketën e fundit të shpëtimit.

Kryeministri grek, Lukas Papademos,ka fluturuar në minutën e fundit për bisedime me ministrat e financave të eurozonës të hënën për të siguruar vendin nga mos falimentimi.

Fluturimi i papritur i Papademos në Bruksel erdhi pasi dje Gjermania vazhdoi të gërmojë në këmbë e saj në lidhje me paketën e shpëtimit të fundit për Greqinë në një takim të nivelit të lartë të lartë të BE dhe zyrtarëve të Bankës Qendrore Evropiane.

Wolfgang Schäuble, ministri gjerman i financave u fokusua duke rritur tërbimin e grekëve pasi ai akuzoi Athinën se ajo po zvarriste reformat për shpëtimin e Greqisë.

Ministria gjermane ekonomike,e shikon si dështim të Greqisë për të bërë zbatimin e reformave prioritet të saj, dhe ka bërë thirrje për bashkëpunim më të madh me Brukselin si një parakusht për miratimin e këstit përfundimtar.

Papademos është atje që të sigurojë ata se reformat janë gati si dhe të sheshojë detaje teknike përfundimtare të paketës.

Greqia ka për të shlyer euro 14.5bn e borxhit me 20 mars ose rrezikohet të falimentojë e cila mendohet të infektojë Italinë dhe Spanjën.

KOMENTE