English

Joachim Gauck, Presidenti i ri i Gjermanisë

Joachim Gauck 72 vjeç merr mbështetjen e të gjitha partive politike për të qënë presidenti i ardhshëm i Gjermanisë në vend të Wulff, i cili dha dorëheqjen të premtën e kaluar. për shkak të akuzave për korrupsion financiar.

Joachim është përshëndetur nga të gjithë pasi është quajtur dhe president i zemrave. Njeri me zë të ulët i qeshur dhe me flokë grij, figurë udhëheqëse në revolucionin paqësor që rrëzoi murin e Berlinit në vitin 1989.

Lindur në vitin 1940 në Rostock, në veri-lindje të Gjermanisë, Gauck ka marrë një mësim të hershëm të tiranisë, kur babai i tij u arrestua dhe u dërgua në një Gulag siberian, pasi u dënua me 25 vjet nga një gjykatë ushtarake e Rusisë.
Ëndra e tij për tu bërë gazetar pasi nuk u realizua Gauck studioi teologji, në Kishën në vitin 1965-1967.

Ai një herë i tha një intervistuesi se "që në moshën 9 vjeçare" e dija se socializmi ishte një sistem i padrejtë" dhe ai përdori minber për të predikuar të drejtat e njeriut dhe liritë, shpejt duke tërhequr vëmendjen nga autoritetet.

Kur protestat e para filluan që përfundimisht do të çonin në rënien e Murit të Berlinit, Gauck u bë zëdhënës i "Forumi i ri" në Rostock, një lëvizje opozitare që kërkoi reforma demokratike.

Dhe, kur Gjermania u bashkua mes skenave të gëzuara në tetor të vitit 1990, njeriu i cili dikur ishte urryer dhe ishte në qendër të vëmendjes nga policia sekrete Stasi, tani ishte vendosur në krye të klasifikimit përmes hapjes dhe studimit të miliona dosjeve.

Ai ka shërbyer atje deri në vitin 2000, duke fituar respektin për balancimin e shkaqeve të vërtetës dhe pajtimit, pasi vendi u bë përsëri një.

Duke e përshkruar veten si një "konservator nga e majta liberale",Gauck apelon,në të gjitha anët e spektrit politik në Gjermani dhe në një sondash të ditëve dhe kohëve të fundit shumica e njerëzve donte ta shihte atë si president.
Si kandidat për postin në vitin 2010, ai u vlerësua si presidenti më i mirë dhe Presidenti i zemrave.

Në prag të dorëheqjes Wulff, Merkel kërkoi një kandidat për të bashkuar palët dhe në fund u përkul ndaj presionit të opozitës dhe të partnerëve të saj të koalicionit për të mbështetur Gauck.
Merkel, e bija e një pastori protestant që si Gauck u rrit deri në Gjermaninë Lindore, përshëndeti atë si një mësues të vërtetë të demokracisë ", i cili i kishte ndihmuar vendit të vijë së bashku që prej ribashkimit të tij në vitin 1990.
Nga ana e tij, rrëfeu se ai ishte "i tronditur dhe pak i hutuar" në emërimin e tij, e cila duhet të jetë vulosur nga një organ i posaçëm parlamentar.

"Është një ditë shumë e veçantë për mua, edhe pse në jetë kam pasur disa," u tha ai gazetarëve.

Ai tha se ishte i kënaqur që "dikush si mua, lindur gjatë një lufte të tmerrshme dhe të cilët ka jetuar 50 vjet nën një diktaturë ... duhet te thirren sot për t'u bërë kreu i shtetit."
Ai shtoi se donte të ndihmonte duke patur besim në forcën e tyre në këtë kohë krize që ka pllakosur eurozonën.

Megjithatë, aiu shpreh se dhe unë mund të bëj faje dhe s'mund të jem një supermen

Mediat, shumica e të cilave kanë drejtuar një breshëri të vazhdueshme tregimesh dhe historish negative për Wulff, ishin të ngazëllyera.

"Është një frymë e ajrit të freskët për politikën gjermane, dhe Gauck paraqet një mundësi për një stil të ri të politikës", thuhej në Bild, letër më e lexuar e Evropës.

ZDF televiziv tha se Gauck "mund të shpëtojë presidencën me personalitetin e tij" dhe vlerësoi Merkel për kërkesën që i bëri por dhe pranimin nga ana e tij.

KOMENTE