English

Tre ushtarë italianë, vdesin në aksident me makinë në Afganistan

Tre ushtarë italianë vdiqën të hënën në një aksident me makinë në perëndim të Afganistanit, thanë zyrtarët.
Presidenti italian Giorgio Napolitano ka lëshuar një mesazh ku shpreh ngushëllimet e tij mbi lajmin e vdekjes në krahinën e Herat.
Forcat e NATO-s u kishin thënë më parë se tre ushtarët vdiqën në një "operacion", por deklarata e Napolitano-s konfirmoi se ata ishin vrarë në një aksident.
Ushtarët italianë ishin në një karvan që do të shqyrtonte një projekt kanal në Shindand rrethin e Heratit, kur automjeti i tyre u rrëzua në një kanal, tha zëdhënësi i policisë provinciale Rauf Ahmadi. Agjensia e lajmeve italiane ANSA tha se automjeti i ushtarëve të blinduara u përmbys dhe më pas u përfshi dhe nga rryma.

KOMENTE