Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
280 vjet nga lindja e Presidentit George Washington sot në 22 shkurt
English

280 vjet nga lindja e Presidentit George Washington sot në 22 shkurt

Dita e 22 shkurtit është një ditë e shënuar për Amerikën
22 shkurti shënon 280 vjetorin e lindjes së George Washingtonit, presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara. Vizitorët nga gjithë vendi marrin pjesë në një ngjarje përkujtimore në Mount Vernon, shtëpia e Washingtonit në periferi të kryeqytetit, ku shekulli i 18-të takohet me shekullin e 21.
Mbrëmja e papritur me rastin e datëlindjes së George Washingonit ishte kulmi i festimeve me këtë rast. Personazhe të veshur me rrobat e shekullit të 18-të dhe vizitorët e shekullit të 21 u mblodhën në oborin e shtëpisë në Mount Vernon.
Washingtoni mori dhurata për datëlindjen, mes tyre edhe verën e tij të preferuar Madeira.
Dean Malissa nga Philadelpia për vite me radhë luan rolin e George Washingtonit.
Në këtë ditë të veçantë, njerëz nga i gjithë vendi vizitojnë banesën e Washingtonit, dëgjojnë muzikë të shekullit të 18 dhe bëjnë fotografi me themeluesin e Amerikës dhe Zonjën e tij të Parë, Marta Washington.

KOMENTE