Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Serbia duhet të anëtarësohet në BE, janë shprehur ministrat e BE-së sot në Bruksel
English

Serbia duhet të anëtarësohet në BE, janë shprehur ministrat e BE-së sot në Bruksel

Pas shumë diskutimeve të ndryshme dhe polemikave të shumta rreth Serbisë sot në BE është rekomanduar që asaj t'i jepet shansi për anëtarësim në BE.

Në takimin e sotëm në Bruksel u vu në dukje përparimi i Serbisë lidhur me mardhëniet me Kosovën që ishin një ndalesë e madhe për të, dhe tani asaj i hapet drita jeshile për anëtarësimin në BE.
Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso vlerësoi Serbinë, por paralajmëroi se i mbetet më shumë punë për të bërë, madje disa vende të tjera kanë shprehur shqetësime, duke përfshirë Rumaninë, e cila kërkon mbrojtje më të mirë për të drejtat e rumunëve etnike në Serbi.
Presidenti Tadiç u shpreh se Serbia kishte përmbushur detyrat e saj, pasi ajo shpresonte që të bëhej kandidate që dhjetorin e 2011, por ishte Gjermania ajo që e kundërshtoi si rezultat i mosmarrëveshjeve që ekzistonin midis asaj dhe Kosovës

KOMENTE