Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Delja më e vjetër në botë vdes pasi ra nga shkëmbi
English

Delja më e vjetër në botë vdes pasi ra nga shkëmbi

Crofter John Maciver fermer dhe njëkohësisht pronari i deles më të vjetër shpreh trishtimin e tij lidhur me humbjen e deles së tij.

Ai e gjeti atë poshtë një shkëmbi në një plazh në Lewis në Ishujt perëndimore.

Ajo ishte 26 vjeç por ishte shumë e dobët edhe pse ajo i kishte të plotë dhëmbët e saj dhe mund të kulloste lirshëm.

Delet nuk mund të rrojnë më shumë se 12 vjet, dhe për këtë ai ishte munduar ta shiste 2 herë, por ajo ishte e dobët dhe nuk mund të shitej, ndërsa herën tjetër ajo qe hedhur nga karroceria e traktorit para se të shkonte në treg.

Ajo nuk ishte një dele e madhe por kishte një prodhimtari të lartë të qingjave, madje herën e fundit ajo kishtë bërë 2 binjakë.
Për këtë fermeri John Maciver e kujton me mall tregon me kënaqësi për të përmes fotos së saj në kompjuter.

KOMENTE