English

Princi Andrew gjithmonë i qeshur gjatë takimit me Shinawatra (FOTO)

Princi Andrew djali i 2-të i mbretëreshës Elisabet II, ka takuar kryeministren e Tajlandës e para herë femër, Yingluck Shinawatra gjatë një vizite 4 ditore të tij në Bankok si një mysafir i mbretit Bhumibol Adulyadej që feston 84 vjetorin e ditëlindjes së tij dhe do të largohet të shtunën.

Ata janë takuar në godinën e qeverisë në Bankok.

Princi Andrew, duke pasur parasysh rolin e tij të mëhershme si tregti në Mbretërinë e Bashkuar dhe si i dërguari i investimeve, përshëndeti progresin në vend duke thënë se ai kishte besim se Tajlanda do të luajë një 'rol jetik' në rajon.
Ai u kërkoi gjithashtu firmave Thailandeze për të investuar më shumë para në prodhimin e çelikut britanik dhe sektorët e minierave.

Shinawatra, nga ana e saj, tregoi se si ajo ishte duke punuar për të ngushtuar hendekun pasuri në mes të popullsisë.
Gjithashtu ministri i jashtëm tajlandez Surapong Tovichakchaikul i kërkoi princit Andrew për të ndihmuar në promovimin e turizmit në vend, ndërsa Princi Andrew ka për qëllim për të forcuar lidhjet mbretërore mes dy vendeve, dhe do të takohet edhe me udhëheqës të tjerë të biznesit dhe politike.

KOMENTE