English

Shpërthen bomba pranë zyrës së kryeministrit turk Erdogan

ANKARA: Një bombë ka shpërthyer pranë zyrave të kryeministrit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ankara, duke plagosur një person, raportoi televizioni privat NTV.
Pajisje, e cila ishte në një shishe plastike të vogël, shkoi në rreth 0730 GMT, 20 metra (oborre) nga ndërtesa në lagjen qendrore Kizilay, gjysmë ore përpara një takimi të kabinetit të kryesuar nga Erdogan.
Policia bllokoi zonën e shpërthimit - hyrjen në parkingun e gjykatës supreme e apelit, duke iu trembur një shpërthim të dytë, tha NTV. I dëmtuar ka mbetur një punonjës i gjykatës, shtoi ai.
Rojet e sigurisë në zyrën e Erdoganit gjithashtu nxituan në vendngjarje.
Shpërthimi pasoi një sulm me bombë me telekomandë në Stamboll javën e kaluar në afërsi të selisë së partisë së Erdoganit në pushtet, e cila plagosi 15 oficerë policie dhe një civil.
Në shtator, një bombë e fuqishme tronditi qendrën e Ankarasë të kapitalit, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur të paktën 15 të tjerë.
Një shpërthim bombe në maj të vitit të kaluar plagosi tetë persona pranë një stacion autobusi në Etiler, në Stamboll.

KOMENTE